درباره ما

انجمن حمایت از کودکان مستعد به تحصیل تبریز - حکمت

تحقق اهداف توسعه پایدار به صورت قطع و یقین بر اصل سرمایه گذاری بر آموزش،  خصوصا آموزش کودکان استوار است و این موضوع بدون توجه ویژه به مباحثی همچون بی عدالتی آموزشی و تبعیض در امکان استفاده از آموزش رایگان و مساوی در میان کودکان امکان پذیر نمی باشد.

بر همین اساس و در راستای این اصل، انجمن حمایت از کودکان مستعد به تحصیل تبریز با نام اختصاری حکمت در سال ۱۳۹۵ در قالب یک سازمان غیرانتفاعی، غیرسیاسی، غیر دولتی با شماره ثبتی ۲۹۲۰ شناسه ملی ۱۴۰۰۶۰۳۳۹۸۴ ثبت رسمی و قانونی گردید.

در اولین گام  "آموزش پیش دبستانی" با توجه به اهمیت بسیار ویژه  این مقطع از لحاظ آموزشی و بحث اختیاری بودن و غیر رایگان بودن آن که منجر به ایجاد موانعی در راستای عدالت آموزشی میگردد؛ نظر انجمن را به خود معطوف کرد.

فقر اقتصادی و اجتماعی حاکم بر خانواده‌های نیازمند دلیلی بود که حتی در صورت تمایل به ثبت نام امکان مالی لازم برای این امر وجود نداشته باشد.

با توجه به وجود دو مولفه اساسی جمعیت حاشیه نشین و مهاجر پذیر و دوزبانگی در شهر تبریز انجمن حکمت بر آن شد که همراه با ارتقاء آگاهی اجتماعی به اهمیت موضوع نسبت به با تاسیس مدارس نیکان آینده با تجهیزات و امکانات استاندارد اقدام نموده  و از کودکان بی سرپرست (ایتام) و بد سرپرست نیازمند بصورت کاملا رایگان در مقطع پیش دبستانی ثبت نام بعمل آورد. جامعه هدف این انجمن کودکان ساکن در اقامتگاه‌های غیر رسمی و روستاهای همجوار می‌باشند.

ما بر این باور هستیم که فقر چندبعدی کودک با فقر خانوارها متفاوت است و بدین جهت کودکان هدف انجمن در مدارس نیکان آینده از نظر آموزشی، بهداشتی و درمانی و تغذیه از خدماتی منطبق با شاخص‌های علمی برخوردار می باشند؛ تا هیچ مانعی در راه رشد و تعالی آموزش کودکان وجود نداشته باشد.

آنچه جز اصول پایدار انجمن بشمار می رود، استفاده مستمر از نکته نظرات کارشناسان مجرب آموزشی و اجتماعی دانشگاهی در راستای ارتقا تحصیلی و شکوفائی کودکان در حال تحصیل در مدارس نیکان آینده می‌باشد.انجمن حکمت در نظر دارد  با استمرار روش‌های اصولی و علمی و حمایت حامیان فرهنگدوست  این راه مقدس را تا  حصول نتیجه که آن آبادی ایران عزیز و شکوفائی و استعداد کودکان که سرمایه‎های آینده هستند طی نماید.

 

  • چرا پیش دبستانی ؟

تحقیقات جهانی بر اهمیت کلیدی یادگیری در سنین قبل از ۷ سالگی تاکید دارند. در قوانین نظام آموزشی ایران، آموزش مقطع پیش دبستانی به صورت غیراجباری و غیر رایگان تعریف شده است که این امر یکی از موارد اصلی بازدارنده مراجعه افراد برای نام نویسی کودکان در دوره پیش دبستانی است که به دنبال دسترسی نابرابر افراد به آموزش پیش دبستانی و پایه آنچه ظهور و بروز می‌یابد، بی عدالتی آموزشی و عواقب بلند مدت و کوتاه مدت مربوط به آن است.

در استان های دو زبانه پایین بودن نرخ پوشش پیش دبستانی و مواجه ناگهانی کودکان  کلاس اول با یک زبان جدید، یکی از عوامل مهم افت تحصیلی و نیز کم علاقگی کودکان دبستانی به مدرسه است. با توجه به غیر رایگان بودن مقطع پیش دبستانی این  موضوع از منظر دیگری هم اهمیت پیدا می کند. ایجاد توازن در کیفیت آموزشی، بین کودکان خانوارهای فقیر با والدین کم سواد که از فضای آموزشی برخوردار نیستند یا کودکان خانوارهای فقیر با والدینی با تحصیلات بالاتر مقدمه حل این مساله است؛ در نتیجه دستیابی به نرخ پوشش کامل برای دسترسی همه کودکان  استان‌های 2 زبانه به پیش دبستانی با کیفیت، می‌تواند نقشی کلیدی در کاهش شکاف آموزشی ایجاد کرده و به برابری بیشتر فرصت‌ها کمک کند.

کارشناسان اشاره دارند هر سال بیش از 6 درصد از دانش آموزان پایه اول ابتدایی مردود می شوند و عدم گذراندن دوره پیش دبستانی عمده ترین دلیل افزایش مردودی دانش آموزان پایه اول ابتدایی است. بیشترین مردودی های دبستان مربوط به پایه اول است، گذراندن دوره پیش دبستانی می تواند روند پیشرفت تحصیلی کلاس اولی ها را مثبت کند و از آمار مردودی های این دانش آموزان بکاهد.

در واقع پیش  دبستانی با کیفیت رکن مهم فقر زدایی پایدار خصوصا در استان‎های دو زبانه  و در میان خانوار‎های نیازمند است. کودکان این خانواده‎ها به دلایلی همچون سواد پایین والدین، فقر درآمدی خانوار و نیز انواع آسیب‌های اجتماعی، عموما از "محیط آموزشی داخل خانواده محرومند. بنابرین دسترسی به محیط آموزشی با کیفیت در مدرسه برای این کودکان بسیار کلیدی است.

نکته مهم در اهمیت پیش دبستانی در این است که اگر فرصت برابر برای کودکان در این دوره وجود داشته باشد. کودکانی که ویژگی‌های پردازشی متفاوتی دارند؛ مثل نارسایی های یادگیری،خواندن،نوشتن، نارسایی‌های ریاضی و .. زودتر شناسایی می‌شوند. شناسایی، مداخله، درمان و رسیدگی به این کودکان می‎تواند آن‎ها را به حدودی برساند که بتوانند وارد آموزش رسمی شوند.

خدمات انجمن حکمت

  • خدمات آموزشی

آموزش تلفیقی و کیفی اساسی ترین مقوله و در مدارس ماست که ضمن بالا بردن اعتماد بنفس کودکان و آگاهی به تقویت  و آموزش مهارت های اجتماعی هم  تاکید دارد. در روند آموزشی مدارس مواردی همچون دوستی با محیط زیست، فرهنگ مصرف به اندازه، بازیافت و بازاستفاده، قصه‌خوانی و تقویت خلاقیت وجود دارد به طوری که می‌توان اذعان داشت در برنامه های آموزشی ما کتاب خوانی مساوی با آموزش است.از طرف دیگر ارتقا توانمندی های کادر آموزشی و استفاده از نکته نظرات اساتید علوم تربیتی و آموزشی بخش دیگری از فعالیت های ما در جهت بالابردن کیفیت آموزشمان است.

انجمن حکمت
انجمن حکمت
  • خدمات تغذیه

کودکان جامعه هدف ما در سنین حساسی از لحاظ رشد و تغذیه هستند درنتیجه این مساله بسیار حائز اهمیت است. برنامه غذایی مدارس ما با مشورت متخصصین تغذیه و متناسب با نیازهای سنین رشد طراحی شده و شامل شیر به صورت روزانه، میوه  فصل، تغذیه سرد و غذای گرم می‌باشد

  • خدمات بهداشتی و سلامتی

تمام دانش آموزان به صورت پیوسته و متناوب توسط متخصصین پزشکی روانپزشکی و دندانپزشکی مورد معاینه قرار گرفته و دارای پرونده سلامت هستند. این معاینات کمک شایانی در شناسایی مشکلات جسمی و روحی این کودکان و تلاش برای رفع این مشکلات دارد.

  • خدمات توانمندسازی

مادران کودکان نیکان آینده برحسب توانایی‌های بالقوه و هدایت مجموعه می‎توانند در راستای توانمندسازی و ایجاد کسب و کارهای کوچک قدم‌های موثر و کارآمدی بردارند. این آموزش ها بیشتر در حوزه آشپزی و خیاطی می‌باشد و توسط خیریه های هم راستا و متخصص در این زمینه انجام می گردد.